Ova stranica koristi kolačiće (cookies) kako bi osigurala bolje korisničko iskustvo.
Više informacija možete pronaći u Izjavi o kolačićima.
Klackalica u svijetu 2D materijala
Korištenjem samo jedne kemikalije (prekursora) i iste metalne podloge, moguće je sintetizirati dva veoma različita 2D materijala – heksagonalni borov nitrid ili borofen – finim podešavanjem parametara sinteze. Pozadinski mehanizam „klackalice“ koji to omogućava je objašnjen u novom radu kolege Petrovića i suradnika sa Sveučilišta Duisburg-Essen.
Interplay of Kinetic Limitations and Disintegration: Selective Growth of Hexagonal Boron Nitride and Borophene Monolayers on Metal Substrates
Karim M. Omambac, Marko A. Kriegel, Marin Petrović, Birk Finke, Christian Brand, Frank J. Meyer zu Heringdorf, and Michael Horn-von Hoegen
ACS Nano 17, 17946 (2023). DOI: 10.1021/acsnano.3c04038
Detaljno razumijevanje sinteze materijala je ključno za povećanje efikasnosti samog procesa sinteze (npr. smanjivanjem troškova, skraćivanjem vremena trajanja) ali i za podizanje kvalitete materijala koji se sintetizira. Ovo također vrijedi za 2D materijale, čija sinteza često zahtijeva sofisticiranu laboratorijsku opremu i potencijalno opasne kemikalije te kao takva još uvijek ostavlja puno mjesta za optimizaciju.
U članku objavljenom u časopisu ACS Nano, naš znanstvenik Marin Petrović sa suradnicima iz sveučilišta Duisburg-Essen razotkriva nove detalje sinteze dva međusobno jako različita 2D materijala – heksagonalnog borovog nitrida (hBN-a) i borofena. Pokazano je da se oni mogu selektivno realizirati u jednom te istom eksperimentalnom postavu uz fino podešavanje parametara sinteze. Mijenjanjem temperature podloge (monokristal iridija) i/ili tlaka prekursora (borazin, B3H6N3) utječe se na više procesa koji su relevantni za epitaksijalni rast materijala: difuziju atoma po površini, nukleaciju materijala, dekompoziciju prekusrora i otapanje atoma u podlozi. Međuigra svih ovih procesa se može gledati kao mehanizam „klackalice“ koji određuje koji materijal će se u konačnici formirati i koja će biti njegova strukturna kvaliteta. Slika 1 prikazuje podatke elektronske difrakcije (SPA-LEED) snimljene za niz različitih temperatura sinteze, iz kojih se može iščitati evolucija iz hBN-a prema borofenu, kao i postizanje optimalne kvalitete hBN-a kod sinteze na 950 °C.
Na analogan način, postepenim promjenama tlaka borazina tokom sinteze, može se pratiti promjena preferencije rasta hBN-a ili borofena na površini iridija. U konačnici, sistematskim prebrisavanjem parametarskog (T,p) prostora i analitičkim modeliranjem procesa rasta pomoću Venablesove teorije nukleacije, dobiven je fazni dijagram za rast hBN-a odnosno borofena na iridijevoj površini, vidi Sliku 2.