Grupa za nano/bio sustave i meku kondenziranu tvar istražuje biološke sustave poput virusa i peludnih zrna, hibridne nano/bio sustave uključujući nanopore i samosastavljajuće monoslojeve, te meke sustave kao što su nano- i mikrokoloidi i ekstremno deformirane ljuske. Osim toga, istraživanja obuhvaćaju sustave na granici između kemije, biologije i fizike kondenzirane tvari, poput molekularnih kristala i poluvodičkih biomaterijala.
Istraživačka područja i tehnike
Istraživanja su vođena konceptima bioinspirirane funkcionalnosti, biomimetike, evolucije oblika i funkcije te spontanog samosastavljanja.
Elektronska dinamika u biološkim i organskim sustavima
Istražuju se linearna i nelinearna optička svojstva, ekscitonska dinamika i relaksacijski procesi u molekularnim kristalima i poluvodičkim biomaterijalima, sve do femtosekundne vremenske skale.
Ekstremne deformacije mekih sustava
Biološki sustavi često funkcioniraju zahvaljujući ekstremnim, reverzibilnim deformacijama koje se opažaju na mikroskopskoj i makroskopskoj skali. U grupi su razvijene teorijske metode za proučavanje biomehaničkih procesa u biološkim sustavima i njihovu moguću primjenu u bioinspiriranim mekim materijalima.
Nanopore i transport molekula
Istraživanja uključuju transport i difuziju molekula u nanoporama, optičku i električnu detekciju, kao i dizajn i modifikaciju nanopora s ciljem optimizacije transportnih svojstava i detekcijskih metoda.
Fizikalna virologija
Proučavaju se fizikalni uvjeti koji određuju stabilnost virusa, proces njihovog samosastavljanja te uloga međudjelovanja proteina i RNA/DNA u tim procesima.
Članovi grupe:
dr. sc. Antonio Šiber, voditelj grupe, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju
dr. sc. Goran Zgrablić, viši znanstveni suradnik
dr. sc. Tomislav Vuletić, viši znanstveni suradnik
Blaž Ivšić, asistent
Davor Čapeta, dipl. ing., viši stručni suradnik u znanosti i visokom obrazovanju