Grupa za plazmena i laserska primijenjena istraživanja (PLASAR) bavi se eksperimentalnim i teorijskim istraživanjima u području plazmenih tehnologija, laserskog mikrostrukturiranja te strukturiranja svjetlosti.
Istraživačka područja i tehnike
Plazmene tehnologije
Istraživanja uključuju proučavanje laserskih, atmosferskih i niskotlačnih plazmi te njihovu primjenu u sintezi nanočestica, tankih filmova i tretmanu tekućina i materijala. Tehnikom pulsne laserske depozicije sintetiziraju se tanki filmovi za fotokatalitičke, fotovoltaičke i senzorske primjene.
Poseban fokus istraživanja je na sintezi koloidnih otopina nanočestica (metalne, dvokomponentne, metalni oksidi) za primjene u tekstilu (poboljšanje UV zaštite i antibakterijskih svojstava), fotokatalizi organskih boja i ostalih onečišćivača voda te pakiranjima hrane (poboljšanje antimikrobnih svojstava). Razvijaju se teorijski modeli temeljeni na Mie teoriji i Beer-Lambertovom zakonu za određivanje parametara koloidnih nanočestica.


Istražuje se uporaba atmosferskog plazmenog mlaza (APPJ) za tretman i aktivaciju vode (plazmom aktivirana voda) s primjenom u plazma agrikulturi (tretman sjemena, biljaka i hrane).
Razvija se ‘cavity ring-down’ spektroskopija (CRDS) za detekciju Li, D i Be u plinovitom stanju u sklopu Eurofusion projekta, s planiranom primjenom u fuzijskom reaktoru DONES. Dodatne dijagnostičke tehnike uključuju laserski induciranu „breakdown“ spektroskopiju i optičku emisijsku spektroskopiju.

Lasersko mikrostrukturiranje
Istraživanja su usmjerena na međudjelovanje ultrakratkih laserskih pulseva i materijala. Femtosekundni laserski puls omogućuje precizno upisivanje struktura u materijale za postizanje novih funkcionalnosti. Proučava se teksturiranje materijala u stomatologiji, izrada fleksibilnih elektroda na tankim filmovima, lasersko zavarivanje i rezanje stakla te upisivanje holograma ispod površine transparentnih materijala.
Strukturiranje svjetlosti
Istraživanja obuhvaćaju holografiju i koherentnu optiku s ciljem razvoja metoda digitalne holografske mikroskopije za promatranje uzoraka i njihove dinamike u realnom vremenu.


Članovi grupe:
dr. sc. Nikša Krstulović, voditelj grupe, znanstveni savjetnik
dr. sc. Hrvoje Skenderović, znanstveni savjetnik u trajnom izboru
dr. sc. Mario Rakić, znanstveni suradnik
dr. sc. Julio Car, viši asistent
dr. sc. Karolina Pietrzak, viša asistentica
dr. sc. Ali Mardan Dezfouli, viši asistent
Rafaela Radičić, asistentica
dr. sc. Slobodan Milošević, emeritus