Dana 3. prosinca 2024. održan je stručni skup o mjeriteljstvu u području vremena i frekvencije na kojem je predstavljen novi Laboratorij za vrijeme i frekvenciju.
Kroz ovaj laboratorij Hrvatska je uključena u globalni sustav realizacije Koordiniranog svjetskog vremena (UTC), a vremenska skala koju mjeri laboratorij je najtočnija u Hrvatskoj. Hrvatska sada ima vlastiti vremenski signal, koji služi kao alternativa preuzimanju vremenskog signala preko GPS sustava. S obzirom da se GPS signal može vrlo lako ometati i prekinuti svu komunikaciju, što je svakodnevna situacija i problem u nestabilnim dijelovima Europe, postojanje nacionalnog vremenskog etalona stoga je i pitanje nacionalne sigurnosti. Laboratorij na ovaj način može doprinijeti sigurnosti i tehnološkoj neovisnosti ključnih sektora poput telekomunikacija, energetike, financija i sigurnosnog sustava. Na skupu su sudjelovali i predstavnici iz navedenih gospodarskih sektora i predstavili svoje potrebe za sinkronizacijom vremena te otvorili mogućnosti za suradnju.
Također, laboratorij će kao uslugu nuditi vremensko i frekventno umjeravanje uređaja, što potiče razvoj domaće industrije smanjujući ovisnost o inozemnim uslugama. Uređaje poput osciloskopa, generatora signala i raznih mjerača vremenskog takta sada će se moći umjeravati u Hrvatskoj umjesto u inozemnim institucijama ili tvrtkama.
Razvoj novih vremenskih standarda
Osim Laboratorija za vrijeme i frekvenciju, na Institutu za fiziku nalazi se i istraživački laboratorij u kojem se gradi nova generacija sata – optički atomski sat temeljen na ultrahladnim atomima stroncija. Stroncijev sat je oko 10 000 puta precizniji od trenutnog vremenskog standarda! U svijetu postoji desetak stroncijevih satova i zasad se primarno koriste za istraživanja u fizici. Kada se uspostavi dovoljno velika mreža optičkih satova, planira se redefinicija sekunde kao jedinice vremena preko optičkih satova, čime će se uspostaviti novi standard i postići dosad neviđena razina preciznosti u vremenskom mjeriteljstvu.
Skup su popratili i mediji, a prilozi se mogu naći na sljedećim poveznicama:
https://www.bug.hr/projekti/najtocniji-sat-u-hrvatskoj-kuca-na-institutu-za-fiziku-45443